Podstawowym kryterium porównawczym jest cena. Takie podejście jest słuszne tylko wtedy, gdy wiemy, że porównywane rozwiązania są identyczne lub równoważne. Jednak taki przypadek występuje tylko przy porównywaniu ceny tego samego modelu UPS z identycznym wyposażeniem tej samej marki. W pozostałych sytuacjach parametr ceny nie jest wystarczający. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na inne szczegóły – zakres oferty, warunki specjalne, wyłączenia, ukryte koszty i czy oferowany system spełnia założenia projektowe. Istotne pozostają także parametry techniczne, zarówno zasilacza UPS jak i jego akcesoriów, w tym przede wszystkim baterii. Dodatkowo zakup UPS to nie wszystko. Następujący po nim okres eksploatacji i w tym czasie istotny jest zarówno okres gwarancji, jak i okres pogwarancyjny.
Spis treści
- Gwarancja i serwis UPS – co warto sprawdzić?
- Serwis pogwarancyjny zasilaczy UPS
- Uruchomienie i przeglądy systemów UPS
- Baterie UPS – parametry i ich ocena
Gwarancja i serwis UPS – co warto sprawdzić?
- Okres gwarancji
- czy wszyscy oferenci zapewniają ten sam okres gwarancji?
- Zakres gwarancji
- czy gwarancją objęta jest całość UPS wraz z bateriami, podzespołami i akcesoriami?
- Czy i jakie występują wyłączenia gwarancyjne na baterie, podzespoły i akcesoria?
- Czy nie ma limitów kwotowych lub ilościowych na naprawy gwarancyjne?
- Czy i jakie są wymagania związane z utrzymaniem gwaracji?
- Dostępność serwisu i czas reakcji
- Czy w pobliżu mojej lokalizacji jest siedziba autoryzowanego serwisu producenta?
- Czy sieć takich serwisów jest dobrze rozwinięta i rozproszona w różnych lokalizacjach w kraju?
- Czy może dany dostawca dysponuje tylko jednym centrum serwisowym, które obsługuje całą Polskę i nie posiada wielu pracowników?
- Jaki jest czas reakcji na zgłoszenie serwisowe?
Serwis pogwarancyjny zasilaczy UPS
Po okresie gwarancji następuje jeszcze kilka lat eksploatacji pogwarancyjnej, w trakcie której również chcemy mieć pewność, że nasz system UPS będzie sprawnie działał. Do weryfikacji jest dostęp do części i serwisu pogwarancyjnego oraz warunków i kosztów umów serwisowych w okresie pogwarancyjnym.
Uruchomienie i przeglądy systemów UPS
Obok kwestii gwarancyjno-serwisowych, prawie zawsze mamy do czynienia z dwoma specyficznymi usługami – przeglądami i uruchomieniem systemów UPS.
Często zaoferowane rozwiązanie wymaga uruchomienia systemu UPS przez autoryzowany serwis. W ocenie i porównaniu ofert istotnym elementem jest weryfikacja jakie są koszty uruchomienia i czy zostały one uwzględnione w ofercie, oraz czy stanowi ukryty koszt opisany w warunkach dostawy, który jednak należy wziąć pod uwagę.
Dla utrzymania gwarancji na sprzęt UPS często wymagane są przeglądy. Cenę tych przeglądów, jeśli są wymagane do utrzymania gwarancji, również powinniśmy doliczyć do ceny urządzeń – jest to taki sam koszt zakupu systemu, jak koszt UPS czy baterii i akcesoriów.
Baterie UPS – parametry i ich ocena
Podstawowymi kryteriami są:
Moc wyjściowa / Współczynnik mocy wyjściowej baterii UPS.
Moc wyjściowa pozorna UPS podawana jest w VA, kVA. Współczynnik mocy wyjściowej (cosφ wy) wyznacza moc czynną UPS wyrażoną w W, kW. Dla przykładu zasilacz UPS o mocy 100kVA i cosφ=0,9 można obciążyć trwale mocą 90kW. W zależności od mocy urządzeń i ich producenta współczynnik mocy może zawierać się w zakresie 0,6 (dla najmniejszych jednostek) do 1,0 (dla jednostek najbardziej zaawansowanych technologicznie), typowo 0,8. Dlatego zawsze warto dopytać oferenta, na jaką moc w kW i z jakim czasem podtrzymania baterie zostały dobrane w danym UPS.
Liczba baterii i ich pojemność wyrażoną w Ah.
Żywotność baterii UPS.
Zgodnie z klasyfikacja organizacji EUROBAT. Baterie zamontowane w UPS, mogą kwalifikować się pod następujące progi żywotności:
- 3-5 lat,
- 6-9 lat,
- 10-12 lat,
- 12+ lat.
Dzięki tej kwalifikacji możemy ocenić klasę i okres, po jakim baterie UPS będą wymagały wymiany.
Wybór producenta baterii.
Zawsze warto postawić na sprawdzonych, renomowanych producentów, np. EATON, EVER
Bardziej zaawansowane parametry baterii UPS to:
- dopuszczalna liczba cykli ładowanie/rozładowanie (im większa, tym lepiej),
- żywotność (im większa, tym lepiej),
- prąd zwarcia (im większy, tym lepiej),
- rezystancja wewnętrzna (im mniejsza, tym lepiej),
- szybkość samorozładowania (im mniejsza, tym lepiej).
Baterie to istotny element oferty na system UPS, niejednokrotnie znacznie przekraczający wartość samego zasilacza UPS. Powyższe kroki pozwalają nam przynajmniej w ogólny sposób ocenić, czy oferta jest warta uwagi.