Spis treści
- Czym jest korytko kablowe?
- Rodzaje koryt kablowych
- Akcesoria do korytek kablowych
- Z czego wykonane są korytka kablowe?
- Wybór koryta kablowego
Czym jest korytko kablowe?
Korytka kablowe stanowią osprzęt elektroinstalacyjny do wykonywania instalacji elektrycznych. Korytko to podpora stanowiąca stałe podłoże dla wykonywanej instalacji.
Użycie korytek kablowych usprawnia wykonanie montażu, zwłaszcza w przypadku dużej ilości przewodów. Korytka umożliwiają łatwą wymianę kabli lub rozbudowę instalacji.
Korytka kablowe chronią przewody przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniami oraz estetycznie wykańczają okablowanie prowadzone naściennie.
Rodzaje koryt kablowych
Zależnie od rodzaju wykonywanej instalacji mamy do wyboru:
Korytka pełne
Stanowią podstawę systemu instalacji. Są to korytka kablowe posiadające perforacji w dnie i w ściankach. Koryta pełne, ze względu na wysoką odporność mechaniczną, są stosowane głównie w przemyśle. Ponadto pełne koryta kablowe są pyłoszczelne, dlatego sprawdzą się podczas budowy instalacji w przemyśle, w którym występuje duże zapylenie.
Korytka pełne perforowane
Posiadające otwory boczne, wykorzystywane do grupowania węży ochronnych.
Korytka perforowane
Perforacja korytka poprawia wentylację kabli oraz usprawnia montaż dodatkowych elementów. Mniejszy ciężar koryt perforowanych sprawia, że są one preferowane w przypadku tras kablowych niepoziomych.
Korytka siatkowe
Są lekkie, szybko odprowadzają ciepło z nagrzewających się przewodów. Znajdują zastosowanie w instalacjach wymagających dobrej wentylacji oraz częstego porządkowania. Korytka siatkowe idealnie sprawdzają się podczas prowadzenia tras kablowych w obrębie urządzeń produkcyjnych.
Korytka grzebieniowe
Dzielą się na koryta cienkogrzebieniowe i koryta grubogrzebieniowe. Koryta kablowe cienkogrzebieniowe charakteryzują się dużą elastycznością żeber i są stosowane do prowadzenia cienkich przewodów, zazwyczaj w rozdzielniach i szafach sterowniczych. Korytka grubogrzebieniowe mają natomiast grube i sztywne boki oraz podstawę, dzięki czemu są stosowane głównie w przypadku przewodów o większych przekrojach.
Akcesoria do korytek kablowych
Do kompleksowego poprowadzenia trasy kablowej nie wystarczą same koryta. Niezbędne jest użycie odpowiednich elementów montażowych oraz akcesoriów, które pomogą w ominięciu przeszkód, zmiany kierunku, czy w przypadku wystąpienia krzyżowania się tras.
W naszej ofercie znajdziecie niezbędne komponenty montażowe:
- wsporniki
- uchwyty kabla
oraz pozostałe elementy trasy kablowej:
- trójniki i czwórniki do rozgałęzienia trasy kablowej
- łuki i kolanka zmieniające kierunek prowadzenia trasy kablowej
- obejścia służące od ominięcia przeszkód pojawiających się w ciągu trasy kablowej
- redukcje – zmieniające szerokość trasy kablowej
Z czego wykonane są korytka kablowe?
Korytka kablowe zarówno pełne, perforowane jak i grzebieniowe wykonywane są głównie ze stali ocynkowanej lub tworzyw sztucznych. Do produkcji koryt siatkowych wykorzystywane są punktowo zgrzewane stalowe druty, które zależnie od ich przeznaczenia mogą być dodatkowo laminowane plastikową powłoką.
Wybór koryta kablowego
Ważny jest: rodzaj okablowania!
Planując poprowadzenie trasy kablowej musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego okablowania. Rodzaj przewodów pomoże nam w wyborze odpowiednich korytek, bowiem innych użyjemy do poprowadzenia kabli energetycznych, wytwarzających duże ilości ciepła, a jeszcze innych do poprowadzenia kabli teleinformatycznych, które z racji ekranowania muszą być układane w pewnej odległości od siebie.
Ważna jest: wytrzymałość!
Poza rodzajem przewodów równie ważna jest ich ilość oraz ciężar. W przypadku lekkich konstrukcji doskonale sprawdzą się korytka siatkowe, jednak decydując się na ich wybór należy zadać sobie pytanie o środowisko, w którym zostanie poprowadzona trasa kablowa.
Istotne jest: środowisko prowadzenia trasy kablowej!
Jeżeli w miejscu prowadzenia trasy kablowej występuje duże zapylenie bądź wilgoć, lepiej wybrać korytka pełne stalowe, które znacznie lepiej uchronią kable przed czynnikami zewnętrznymi niż koryta siatkowe.
Środowisko prowadzenia trasy kablowej dotyka także kwestii estetyki. Innymi korytkami będziemy posługiwać się w środowisku przemysłowym, a zgoła inne wymagania estetyczne niesie za sobą budownictwo mieszkalne, gdzie podwieszenie pod sufitem widocznej trasy kablowej jest niedopuszczalne.
Istotne jest: spojrzenie na potrzeby, jakie mogą pojawić się w przyszłości!
Planując przebieg trasy kablowej musimy oczywiście znać przede wszystkim bieżące potrzeby użytkowników, nie mniej ważne są jednak także potrzeby jakie mogą pojawić się w przyszłości. Jeżeli więc trasa wykonywana jest w budynku przeznaczonym do ewentualnej dalszej rozbudowy bądź przebudowy, ważne jest by korytka użyte do jej poprowadzenia dały możliwość prostego demontażu i przeorganizowania dotychczasowego okablowania.