DOSTAWCA W TELEKOMUNIKACJI I TELEINFORMATYCE

 • Język: Polski Polski
 • Waluta: PLN
 • zmień

Język:

Waluta:

Ponad 100 tyś produktów

Ponad 100 tyś produktów

Kompleksowa zindywidualizowana obsługa projektów

Oryginalne produkty

Oryginalne produkty

Renomowanych sprawdzonych producentów

Wysokiej jakości obsługa klienta

Wysokiej jakości obsługa klienta

Techniczne i merytoryczne doradztwo

Ponad 25 lat doświadczenia

Ponad 25 lat doświadczenia

Techniczne i merytoryczne doradztwo

Filtry

Rozwiń
 • usuń filtry

Dodano produkt do listy

Okablowanie strukturalne | Poltel Telecom

Promocje

Szafa IT 45Ux600x600 /1333/
Cena: sprawdź

Symbol produktu: WZ-IT-456060-69AA-2-011

SZAFA SZE2 2000X600X400
Cena: sprawdź

Symbol produktu: WZ-SZE2-2050-S10A-00

 • produktów na stronie:
 • 36
 • 60
 • 96

Idea okablowania strukturalnego sprowadza się do budowy systemu, który jest niezależny od zastosowanych aplikacji z wykorzystaniem urządzeń różnych producentów.

W ramach okablowania strukturalnego wyróżniamy trzy podsystemy okablowania:

 • okablowanie szkieletowo- kampusowe
 • okablowania szkieletowe - pionowe
 • okablowania poziomego

Okablowanie kampusowe

Okablowanie kampusowe stosowane jest tylko w dużych sieciach, usytuowanych w kilku budynkach. Przykładem takiej sieci między uczelni wyższych. Okablowanie kampusowe łączy ze sobą kilka budynków i pozwala na korzystanie z tej samej sieci użytkownikom znajdującym się w kampusie.

Okablowanie pionowe

Okablowanie pionowe to część systemu okablowania strukturalnego, która łączy ze sobą poszczególne kondygnacje w budynku. Jest to element, który stanowi szkielet całej sieci koncentrując cały ruch sieciowy, dlatego należy uwzględnić możliwość zastosowania większej przepustowości w tym segmencie, aniżeli w przypadku okablowania poziomego.

Okablowanie poziome

Okablowanie poziome to część okablowania strukturalnego, która łączy punkty abonenckie, czyli gniazdka sieciowe użytkownika z punktem dystrybucyjnym na danym piętrze. Ze wszystkich gniazdek na danym piętrze poprowadzone są przewody sieciowe do panelu krosowego znajdującego się w punkcie dystrybucyjnym.

Jak stworzyć wydajną sieć LAN

Projektując sieć LAN, najczęściej stosujemy schemat oparty na topologii rozszerzonej gwiazdy. Stosowanie takiej topologii wymusza stopniowanie ważności punktów rozdzielczych.

 • Centralny punkt sieci - to miejsce, w którym przechowywane są serwery, rutery, realizowany jest dostęp do Internetu.
 • Centralny punkt dystrybucyjny - to miejsce które zbiera okablowanie strukturalne całej sieci LAN, bardzo często fizycznie CPS oraz CPD to te same miejsca
 • Budynkowy punkt dystrybucyjny - w którym zbiera się okablowanie z danego budynku, w którym BPD został umieszczony,
 • Kondygnacyjny punkt dystrybucyjny – to miejsce w które zbiera okablowanie z danego piętra i przechowuje urządzenia aktywne dla tego piętra,
 • Lokalny punkt dystrybucyjny – stosowany w dużych sieciach, jako przedłużenie segmentu ze względu na zachowanie długości toru.
 • Punkt abonencki - to miejsca, które służą do podłączania urządzeń końcowych do sieci. Okablowanie strukturalne projektowane jest jako sieć kablowa w budynku zapewniająca dostęp z każdego punktu abonenckiego do różnych systemów.

Całość okablowania strukturalnego ma zapewniać nadmiarowość, elastyczność i prostotę użytkowania. Istotnym wyróżnikiem, na który należy zwrócić uwagę jest gwarancja na elementy i całą sieć którą oferują producenci sieci. Gwarancja najczęściej 25 letnia jest wydawana dla sieci wybudowanych przez certyfikowanego wykonawcę, który wykonuje pomiary certyfikacyjne wykonanej przez siebie sieci potwierdzające spełnienie wymagań transmisyjnych. Należy pamiętać, że kluczowym elementem do uzyskania takiej gwarancji jest zastosowanie elementów systemu okablowania pochodzących wyłącznie od jednego dostawcy w całym torze transmisyjnym.

Normy dla okablowań strukturalnych

Standard okablowania strukturalnego definiują międzynarodowe normy:

 • TIA/EIA 568 – amerykańska,
 • EN 50173 – europejska,
 • ISO/IEC 11801 – międzynarodowa.

Polska norma to PN‑EN 50173 w której umieszczono wykaz struktur i konfiguracji podsystemów okablowania strukturalnego, ale również kampusowego, szkieletowego i poziomego. Dodatkowo należy się kierować normami:

 • PN-EN 50174 – dotyczy instalacji okablowania, m.in. wykonania instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynków.
 • PN-EN 50346 – zawiera wytyczne odnośnie do badania okablowani.

W normie TIA/EIA 568 zdefiniowane są dwa określenia permanent link i channel-link służące do określenia metody pomiaru sieci.

Metoda pomiaru sieci: Pernament link

określa stałą, nieusuwalna część infrastruktury okablowania w postaci nieprzerwanego kabla pomiędzy gniazdkiem a panelem. Tą metodę testowania wybiera się aby potwierdzić czy okablowanie poziome rzeczywiście działa zgodnie ze standardami.

Metoda pomiaru sieci: Channel-link

stosujemy, gdy weryfikujemy całą sieć łącznie z przewodami krosowymi. Zdefiniowanych jest osiem klas i odpowiadających im kategorii okablowania strukturalnego A, B, C (kategoria 3), D (kategoria 5), E (kategoria 6), EA (kategoria 6A), F (kategoria 7), klasa FA (kategoria 7A).

Okablowanie strukturalne w budynkach

Okablowanie strukturalne różnych budynków może być łączona w jedną całość za pomocą sieci kampusowej. Do budowy sieci okablowania strukturalnego wykorzystuje się kable miedziane (koncentryczne i czteroparową skrętkę) oraz kable światłowodowe. Ze względu na dopuszczalną długość toru miedzianego wynoszącą 90 m oraz ograniczenia w przepustowości coraz większą popularnością cieszy się okablowanie światłowodowe.

Sieć światłowodowa w dużej mierze stosowana jest w sieci kampusowej oraz do łączenia budynkowych, kondygnacyjnych i lokalnych punktów dystrybucyjnych. Okablowanie miedziane najczęściej stosowana jest do łączenia kondygnacyjnych i lokalnych punktów dystrybucyjnych z punktami abonenckimi. Okablowanie strukturalne podlega pomiarom certyfikacyjnym, które potwierdzają, że system okablowania strukturalnego jest zgodny z obowiązującymi standardami (klasą, kategorią)

Niezależnie od wyboru technologii, POLTEL Telecom ma gotowe rozwiązania w zakresie okablowania strukturalnego na przyszłość. Wysoka jakość produktów i przemyślane rozwiązania gwarantują niezawodność i dostępność transmisji. Modułowość rozwiązań zapewnia projektantom i użytkownikom wysoki stopień elastyczności i skalowalności

 

Producenci

Wszystkie marki »

ul. Olechowska 84,
92-403 Łódź

NIP: 728-283-48-13
REGON: 382169303

tel. (+42) 689 20 50
fax. (+42) 689 20 60

info@poltel.com.pl

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.