Rury osłonowe RHDPE
Materiałem najczęściej wykorzystywanym do tworzenia kanalizacji wtórnych są rury wtórne RHDPE. Telekomunikacyjna kanalizacja wtórna to zespół rur zaciąganych, stanowiący element kanalizacji teletechnicznej, instalowany wewnątrz kanalizacji pierwotnej. Kanalizacja wtórna może być wykorzystana do układania kabli optotelekomunikacyjnych i innego rodzaju kabli telekomunikacyjnych.
Kanalizacja kablowa wtórna przebiega zawsze po tej samej trasie co kanalizacja pierwotna. Zachowuje ona ciągłość przebiegu na całej swojej długości – przebiegając także przez studnie kablowe, a nie kończąc się na jej przeciwległych bokach jak w przypadku kanalizacji pierwotnej. Kanalizacja wtórna powinna umożliwiać maksymalne wykorzystanie otworów kanalizacji pierwotnej. Podstawowe średnice, jakie posiada rura osłonowa HDPE to 25, 32, 40 i 50 mm. W celu najlepszego wykorzystania przestrzeni stosuje się najczęściej połączenie czterech rur wtórnych 32 mm, zamkniętych w rurze kanalizacji pierwotnej o średnicy 110 mm.
Wszystkie produkty
Zalety wtórnych rur HDPE
Rury RHDPE wykonane są z materiału, jakim jest polietylen. Dzięki jego dużej gęstości jest materiałem o dobrej wytrzymałości mechanicznej oraz niskiej wadze. Mały ciężar rur obniża koszty ich transportu i montażu, gdyż nie powoduje konieczności angażowania specjalnego sprzętu. Rury wtórne wyróżnia także duża elastyczność, co pozwala na ich układanie nawet w trudno dostępnych miejscach.
Inną zaletą tego rozwiązania jest to, że rura RHDPE nie koroduje, jest odporna na niskie temperatury, a także na szereg czynników chemicznych, dlatego może być układana bezpośrednio w gruncie. Ponadto rury HDPE do światłowodów świetnie nadają się do przeciągania oraz wdmuchiwania w nią kabli. Dzieje się tak dzięki pokryciu jej wnętrza specjalną warstwą poślizgową lub zastosowania wzdłużnego rowkowana, które skutecznie zmniejszają współczynnik tarcia. Dodatkowym atutem rur HDPE jest łatwość ich łączenia, pozwalająca na prostą rozbudowę istniejącej kanalizacji.
Rury wtórne RHDPE – wysoka trwałość eksploatacyjna
Dla zapewnienia długotrwałej sprawności i funkcjonalności kanalizacja wtórna powinna odznaczać się szczelnością. Tu rury wtórne z polietylenu o dużej gęstości również zdają egzamin. Rury RHDPE dzięki łączeniu metodą zgrzewania, nawet w miejscu połączenia stanowią monolit, skutecznie zabezpieczając zamontowane w nich przewody przed wilgocią i innymi zanieczyszczeniami stałymi i płynnymi.
Ciągi kanalizacji wtórnej na całej swojej długości powinny być łatwo rozpoznawalne. Dlatego dla lepszego rozróżnienia poszczególnych ciągów, stosuje się rury z odpowiednimi napisami lub barwnymi oznaczeniami na ich zewnętrznej powierzchni. Rura osłonowa RHDPE wykonana z polietylenu o dużej gęstości charakteryzuje się dużą trwałością eksploatacyjną, szacowaną na co najmniej 50 lat.
Potrzebna Ci rura RHDPE 40, a może 50? Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z ofertą Poltel. Sprawdź także inne rury elektroinstalacyjne z naszego sklepu.